Powered By Blogger

środa, 21 sierpnia 2013

Zimne piwko w cieniu pić

             Wiadomo, od piwa głowa się kiwa! Głodny i spragniony nie patrzy na zastawę, ale chce byle szybciej skonsumować, co tam ma. Lepiej jednak jeść z ładnej miski, pić z fajnego pokala czy kufla.
Stanisław Dzierżęga z Wodzisławia Śląskiego zbiera kufle i szklanki do picia piwa. Ma największą w Polsce taką kolekcję. W księdze Polskie rekordy i osobliwości" odnotowano to po raz pierwszy w 2005 roku. Miał wtedy 1648 sztuk kufli i szklanek. Aktualnie kolekcja liczy 4698 sztuk kufli i szklanek do piwa, w tym 3294 kufli i 516 szklanek pojedynczych. Pozostałe elementy kolekcji to dublety przeznaczone do wymiany.
            Zbiór zajmuje cztery garaże, jedno pomieszczenie gospodarcze i trzy pomieszczenia piwniczne, a część egzemplarzy zajmuje półki w pokojach.
           W przeważającej większości kufle są pamiątkami po górniczych karczmach piwnych.
Pochodzą z różnych stron świata, m.in. z Australii, Chin, Kostaryki, Malezji, Surinamu, Trynidadu i Tobago, Kenii, Ugandy, Brazylii, Kanady, USA, Brazylii, Wysp Kanaryjskich, Egiptu, Tunezji. Najwięcej jednak kufli ma rodowód europejski. Gdyby właściciel chciał z każdego kufla ze swojej kolekcji codziennie wypić piwo, to potrzebowałby prawie 13 lat.
 
           Kufle wykonane są z porcelany, kryształu, porcelitu, cyny, drewna, plastiku a nawet jeden z gumy. Oprócz tradycyjnych w kształcie są też śmieszne, „odlotowe”, a nawet z podtekstem erotycznym. Czego tu nie ma! Czołgi, głowy górników, scenki rodzajowe, budowle, o butach nie wspominając! 





 
           Kufle z otwieraczem, dzwonkiem rowerowym, lusterkiem.














Najwyższy kufel w kolekcji o wysokości 0,53m










 




Kufle z Afryki: Egiptu, Kenii, Tunezji.

 
                Kufle z dziurami. Trudno się z nich napić, ale jest system. Trzeba kufel trzymać w lewej ręce, zatkać kilka dziur palcami lewej i prawej ręki oraz zasysać piwo z jednego z otworów (bez jego przechylania).








 
           Kufle z Europy. Od lewej kufle z: Niemiec (nieco zbereźny), Austrii, Francji (z trzema uchwytami), Włoch.












 
            Kufle wykonane z kolorowego szkła
             Stanisław Dzierżęga zaczął zbierać kufle w 1997 r. Wszystkie są opisane i archiwizowane w komputerze. Znajdują się na nich m.in.: data produkcji, (jeżeli można ją zidentyfikować), kraj pochodzenia, opisy znajdujące się na kuflu, na której półce, gdzie stoi. Każdy z eksponatów jest też sfotografowany.



3 komentarze:

  1. Ciekawe hobby - ale również bardzo kłopotliwe, bo nie każdy ma 4 garaże, 3 piwnice..., żeby tyle kufli pomieścić. Niektóre są - dosyć efektowne, a nawet pokuszę się o stwierdzenie - dzieła sztuki!

    OdpowiedzUsuń
  2. W jaki sposób można skontaktować się z Panem Stanisławem?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam chciałbym kupić ten zberezny kufel,tan podobny do słonia,jaka cena?i jak zamówić?

    OdpowiedzUsuń