Powered By Blogger

wtorek, 4 grudnia 2012

Żuj gumę - będziesz wielki! Fakty i mity.



Guma do żucia jest jedną z najstarszych słodyczy. Jej protoplastą jest żywica drzew, którą nasi przodkowie żuli 10 tys. lat temu dla przyjemności, odświeżenia oddechu oraz w celu oczyszczenia zębów. Czyli – jak my!
            W Ameryce zwyczaj żucia gumy rozpowszechnił się w XIX wieku, a jako pierwszy na jej sprzedaży interes zrobił John B. Curtis. Jemu zawdzięczamy gumę aromatyzowaną.
            Wokół gumy do żucia powstało wiele mitów, ale jak się okazuje, niektóre informacje z pozoru absurdalne, są prawdziwe.
Fakty
1. Żucie gumy ma dobroczynny wpływ na higienę jamy ustnej
             Tak, ale tylko gumy bez cukru.  Jej zbawienne działanie polega stymulowaniu  wydzielania dużej ilości śliny, która zapobiega infekcjom dziąseł i ogranicza rozwój bakterii. Co ciekawe, pH śliny zmienia odczyn na zasadowy, a to z kolei hamuje atak kwasów. Przeżuwanie gumy wpływa na wzmocnienie naturalnych ślinowych mechanizmów obrony przed próchnicą, czyści zęby i przestrzeń między nimi, zapobiega próchnicy (!), a także wzmacnia stan szczęki oraz żuchwy.
2. Żucie gumy może mieć efekt przeczyszczający
            Tylko przy żuciu kilku płatków lub drażetek!  Długie żucie gumy, „mielenie” w gębie,  może także doprowadzić do wydzielenia soków żołądkowych, a to z kolei skutkuje poważnymi chorobami układu pokarmowego
3. Żucie gumy rozwija inteligencję
            Okazuje się, że dzięki żuciu gumy zwiększa się poziom dotlenienia mózgu, co w dłuższym okresie znacznie usprawnia jego działanie. Dorośli, którzy w dzieciństwie często żuli gumę, mają wyższy iloraz inteligencji od tych, którzy gumy nie lubili.  Badania udowodniły również, że żucie gumy poprawia pamięć.
            Nie dotyczyło to chyba Johna Wayne'a, który gubił się robiąc dwie rzeczy naraz – żucie gumy i schodzenie po schodach.
4. Guma do żucia obniża apetyt
            Każde przeżuwanie pokarmu, nawet gdy nie jest on połykany, jest wyraźnym sygnałem dla mózgu, by ograniczyć apetyt. Oszukujemy go! Dodatkowo żucie gumy pozwala spalić pewną, niewielką dawkę kalorii.
5. Żucie gumy może powodować bruksizm
            Bruksizm to po prostu zgrzytanie, które najczęściej występuje w nocy. Doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, może prowadzić nawet do ograniczenia ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych. Bruksizm zwykle skutkuje przewlekłymi bólami głowy. Gdy nie wystarczają leki uspokajające i psychoterapia, trzeba zastosować specjalne szyny odciążające, które najczęściej dobiera protetyk.

Mity
1. Guma do żucia nie uzależnia

            Od gumy można się uzależnić tak samo, jak od papierosów, alkoholu czy słodyczy.
Mowa jest o tym wtedy, gdy codziennie żuje się co najmniej paczkę gum (10 drażetek). A skutek? - zaburzenia w układzie stomatognatycznym (mięśniowo-szkieletowym głowy, szyi i obręczy barkowej). Badania wykazały, że najczęściej występujące dysfunkcje to wzmożone napięcie mięśni żucia, asymetria przemieszczeń głów żuchwy, otwarcie jamy ustnej powyżej 50 mm i bóle okolicy stawu skroniowo-żuchwowego.
2. Żucie gumy nie powoduje zmarszczek
            Żucie gumy u kobiet może wywoływać powstawanie zmarszczek, bruzd wokół ust, a nawet zmianę linii wargowej. Przyczyną jest nadmierne obciążenie pewnych grup mięśni przez intensywne żucie gumy. To z kolei prowadzi do utraty elastyczności tkanek. I jeszcze - intensywne przeżuwanie sprawia, że botoks mniej działa!
3. Guma wybiela zęby
            Guzik prawda! Żadna guma do żucia nie ma właściwości wybielających zęby, nawet jeśli ma w nazwie słówko „white”. Gumę można stosować profilaktycznie, bo pomaga zapobiec powstawaniu przebarwień. Efekt wybielenia jest zwykle optyczny.
4. Guma może się przykleić do ściany żołądka
            Spoko! Guma nie może przykleić się do ściany żołądka, a organizm bardzo szybko ją strawi. Dzięki ślinie guma traci swoje „kleiste” właściwości. Bardziej niebezpieczne jest to, że gumą można się zadławić, zwłaszcza gdy zasypia się, mając ją w ustach.
5. Żucie gumy wyciąga plomby z zębów
            Żucie gumy nie wyciąga plomb bardziej niż jedzenie chleba i „ciamkanie”.       
Stare i źle założone plomby mogą wypaść podczas żucia gumy, tak samo jak podczas jedzenia czegokolwiek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz