Powered By Blogger

poniedziałek, 24 grudnia 2012

Idą święta! Szczęścia, zdrowia, pomyślności…

Wysyłanie kartek świątecznych jest chyba jednym z niewielu zwyczajów, które jakoś się bronią w dobie komputerów i zaniku sztuki epistolografii.
Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley. „Wynalazcą” kartki świątecznej jako takiej był jednak Szkot, Thomas Sturrock, który swoje pierwsze dzieło stworzył w 1841 roku.
W 1843 r. pojawiły się w Wielkiej Brytanii kartki zrobione na prywatne zamówienie sir Henry’ego Cole’a, pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Rysownikiem był John Calcott Horsley, a nakład wyniósł 1000 sztuk.
Jedna z 10 zachowanych kartek z pierwszej w historii serii, poszła pod młotek na aukcji w Londynie. Licząca sobie 162 lata ręcznie kolorowana kartka, została sprzedana w 2005 r. za 16 tysięcy dolarów. Kartka została wysłana do Mary Tripsack, bliskiej przyjaciółki poetki Elizabeth Barrett Browning. 






W 1875 r. kartki świąteczne pojawiły się w Ameryce, za sprawą urodzonego we Wrocławiu Louisa Pranga. Jego zasługą było nie tylko wprowadzenie wzorów typowo bożonarodzeniowych, ale także organizowanie konkursów na najpiękniejsze kartki świąteczne.












 W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku, najwcześniej na terenie Galicji.
Zwyczaj wysyłania kartkowych życzeń świątecznych stał się popularny na całym świecie, dopiero w latach dwudziestych XX wieku. W 1900 r. w Warszawie ogłoszono konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim. Jury, składające się z członków redakcji „Słownika Języka Polskiego”, rozpatrywało pięć propozycji: „liścik”, „listewka”, „otwarta”, „pisanka” i „pocztówka”. Pomysłodawcą nazwy „pocztówka” był sam Henryk Sienkiewicz! Oczywiście, wygrał konkurs.
Dziś w księgarniach, markerach, kioskach czy na poczcie, jest ogromny wybór pocztówek. Od koloru do wyboru! Tradycyjne, dźwiękowe, ręcznie malowane, z fantazyjnymi dodatkami, a nawet zapachowe!
Najczęściej przedstawiane są na nich choinki, pod którymi leżą prezenty, święci Mikołajowie, trzej królowie lub też symbole religijne.
Kudy im jednak do pierwowzorów sprzed wieków! To se ne vrati!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz