Powered By Blogger

czwartek, 6 grudnia 2012

10 obalonych mitów o naszym zdrowiu



Życie sobie, a medycyna sobie! Czasem z rozpędu lub przyzwyczajenia ulegamy sugestii, utrwalonym nawykom poglądowym – jednym słowem mitom związanym z naszym zdrowiem.
1. Człowiek powinien pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie
            Nieprawda! Kompletny brak dowodów został przedstawiony w pracy opublikowanej w Amerykańskim Magazynie Psychologii. Zapotrzebowanie na wodę zaspokajają także inne płyny. Picie wody w zbyt dużych ilościach może być nawet szkodliwe, tym bardziej gazowanej.
2. Czytanie w półmroku psuje wzrok
            Nieodpowiednie światło powoduje jedynie, że trudno nam się skupić, mrużymy oczy i częściej mrugamy. Nie wywołuje to jednak trwałego uszkodzenia oka, czy pogorszenia wzroku.
 3. Zmarłym po śmierci rosną paznokcie i włosy

            Nieprawda! Ten pomysł mógł wypłynąć z opowiadań i powieści fantastyczno-naukowych. Naukowcy dowiedli że skóra wysusza się i rozkurcza po śmierci, powodując złudzenie dłuższych włosów czy paznokci.
4. Używanie telefonów komórkowych zakłóca pracę rożnych urządzeń
            Ten mit dotyczy głównie zakłócenia pracy sprzętu medycznego. Wykryto jedynie minimalne zakłócenia przy bezpośrednim kontakcie ze sprzętem.
5. Golenie sprawia, że włosy odrastają szybciej
Golenie nie ma żadnego wpływu na grubość oraz tempo odrastania włosów. Po prostu ścięte końcówki dają złudzenie większej szorstkości niż zwykłe włosy z zaokrąglonymi końcami.


6. Wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu
            To bardzo popularny medyczny mit, który powstał już w roku 1907 r. Obrazy mózgu pokazują że żadna z jego części nie jest bierna lub nieużywana.
7. Jedzenie indyka powoduje zawroty głowy i sprawia, że jesteśmy senni
            Ten przesad popularny jest głównie w USA. Mięso indyka zawiera aminokwas – tryptofan który bierze udział w kontroli snu i nastroju, ale nie zawiera go więcej niż mięso kurczaka lub wołowina. Prawdopodobnie duże ilości jedzenia i picia podczas Świąt Dziękczynienia, są prawdziwym powodem tych dolegliwości.
8. Bieganie jest bardzo zdrowe
Niezupełnie. Dla nieprzygotowanych i zawodowców wręcz zabójcze. Są oni bardziej narażeni na choroby zwyrodnieniowe stawów i kości oraz raka skóry. To z racji dłuższego przebywania na słońcu. No i … zawały przy zbyt dużym wysiłku. Te nie oszczędzają nikogo!
9. Cukier szkodzi na zęby

Naukowcy twierdzą, że nie od ilość spożywanego cukru ma zasadnicze znaczenie, ale czas ile cukier ma kontakt z zębami. Podobno nastolatki około 40 % węglowodanów (cukrów) otrzymują ze słodkich napojów, z tym więc trzeba uważać!
Z kolei gazowane napoje bez cukru i kwaśne są bezpieczniejsze dla zębów, ale mogą spowodować odmineralizowanie szkliwa zębów.
10. Lepiej nie ruszać wykrytego guza, czyli operować, gdyż w ten sposób aktywizuje się jego działanie
Bardzo niebezpieczny dla zdrowia mit! Życie pacjenta zależy przede wszystkim od możliwości operowania nowotworu – o ile to możliwe – w jak najszybszym czasie. Stąd też potrzebna jest równie szybka diagnoza i jej wynik, czyli analiza histopatologiczna. Guzy, nowotwory, których się nie rusza, są niesłychanie aktywne, proliferują, czyli namnażają się wielokrotnie szybciej niż normalne komórki. Poza tym jakikolwiek kontakt nowotworu ze skalpelem czy igłą diagnostyczną w żaden sposób nie zmienia jego biologicznej aktywności.

 


1 komentarz:

  1. Odnośnie biegania. Zazdroszczę ludziom biegającym dookoła plant. Też bym tak chciał. Jednak miałem kiedyś (konkretnie w szkole średniej) problemy z kolanami. Zawsze na lekcji wf, podczas biegania upadałem i w kolanie tworzył się kwriak. Później był szpital, noga w gipsie itd. Od tego czasu nie biegam bo się boję żeby to się nie powtórzyło. Bieganie zastąpiłem jazdą na rowerze i pływaniem. Jak na razie wychodzi mi to na zdrowie.

    OdpowiedzUsuń