Powered By Blogger

środa, 26 grudnia 2012

Babcine nalewki

Nalewka kojarzy się jednoznacznie – spirytus i owoce, ewentualnie może być bez owoców. W święta, a dla niektórych trwają one nieprzerwanie, jak znalazł! Tymczasem ludowe przepisy, a jest ich wiele, są nie dość że smaczne, to jeszcze zdrowe. Wspomagają nasz organizm lepiej niż niejedne leki. Jest tylko mały problem – trzeba je przygotować stosunkowo wcześnie i, broń Boże, nie próbować!
Przeziębienie.
Nalewka malinowa – świeże maliny wsypane do butli lub dużego, szczelnego słoja zalać należy spirytusem. Potem odłożyć w ciepłe miejsce na kilka dni. Zlać z nich spirytus i doprawić: na każde 0,5 l spirytusu z sokiem - 0,25 l wody z cukrem (18 dag cukru).
Nalewka jałowcowa – do słoika ładujemy 50g jagód jałowca, 2g skórki pomarańczowej i ziela angielskiego, 3g korzenia arcydzięgla, 1,6g mielonego cynamonu i zalewamy wszystko litrem spirytusu. Po dwóch tygodniach należy zlać płyn i przecedzić go (np. przez gazę lub filtr do kawy), dodać do niego 100g cukru rozpuszczonego w 2 l wody i pozostawić na kolejne 2 tygodnie. Potem butelkujemy, a jak trzeba ponownie cedzimy i zostawiamy do leżakowania na kilka miesięcy. Działa również przy przejedzeniu i niestrawności. Na święta jak znalazł!
Czosnek - naturalny antybiotyk.
W kuchni polskiej używany był od zawsze jako przyprawa i do konserwacji żywności, ale również jako lek na przeziębienie. Czosnek ma bardzo silne działanie bakteriobójcze, nawet w niewielkich ilościach niszczy drobnoustroje wywołujące infekcje układu oddechowego i pokarmowego. Poprawia także trawienie, reguluje przemianę materii i zapobiega wzdęciom, obniża także ciśnienie krwi i działa przeciwmiażdżycowo. Samo dobro!
Syrop na gardło – w słoiku układamy warstwami pokrojoną cebulę, miód, zmiażdżony czosnek i mocno skrapiamy sokiem z cytryny. Zostawiamy do puszczenia soku i pijemy po łyżeczce kilka razy dziennie.
Mleko z czosnkiem – działa skutecznie przy przeziębieniu. Gorącą szklankę mleka przyprawiamy łyżeczką masła i miodem, potem wyciskamy jeden albo dwa ząbki czosnku.
Działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco. 
Chrzan – nie tylko do kiszenia ogórków
Korzeń chrzanu ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, a także dużo witamin: A, B i C. Kilka łyżeczek tartego chrzanu dziennie wzmacnia odporność, pomaga zwalczać czynniki chorobotwórcze, łagodzi ból gardła i udrażnia drogi oddechowe.
Płukanka do gardła – łyżeczkę chrzanu, starego czosnku i miodu należy zalać szklanką ciepłej wody. Po odstawieniu na 2-3 minuty wszystko należy przecedzić i płukać gardło.
Na gardło - kapusta
Liście kapusty zawierają sól potasową i związki siarki, które przynoszące ulgę w stanach zapalnych. Mają działanie gojące i zabliźniające, ale również oczyszczające.
A jak gardło mocno boli... Liście kapusty należy zamoczyć w ciepłej wodzie na około 2 minuty. Po wyjęciu rozbić je np. tłuczkiem do mięsa, przyłożyć do szyi (na ok. 20 min) i owinąć szalikiem.
Nie pomaga?! Cóż, czasem nie obędzie bez wizyty u lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz