Powered By Blogger

wtorek, 25 grudnia 2012

Tak wygląda prawdziwa filantropia!



Media epatują nas pokazywaną ze wszelkich stron dzieciobójczynią lub tak topowymi wiadomościami, że któreś gwiazdeczce na imprezie wyszedł cycek. Prawdziwe newsy, które mogły by być nagłośnione, jakoś umykają powszechnej uwadze. A czasem, wręcz zasługują na nagłośnienie, a szczególnie w okresie świąt. Przecież to okres „obdarowywania”, wpisany w tradycję.
            Andrzej Czernecki, założyciel HTL Strefa, to jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Jego kariera ma w sobie coś z amerykańskiego mitu – od pucybuta do milionera. Na początku lat 80. w garażu rozpoczął produkcję pipet laboratoryjnych, a po 20 latach jego firma zdobyła ponad połowę rynku w specjalistycznej dziedzinie nakłuwaczy jednorazowego użytku. Są to urządzenia niezbędne do podstawowych analiz medycznych, wykorzystują je m.in. chorzy na cukrzycę, którzy mogą pobierać kroplę krwi do codziennych badań poziomu cukru. W szczytowym okresie firma Andrzeja Czerneckiego  oceniana była na ponad 1,5 mld złotych.
          Biznesmen od kilkunastu lat walczył z białaczką, a w 2009 r. lekarze ocenili, że ma przed sobą góra trzy lata życia.  Wtedy zdecydował, że cały swój majątek przeznaczy na fundację wspierającą edukację dzieci z ubogich rodzin wiejskich. Spieniężył dosłownie wszystko – samochód Porsche 911, meble z salonu, dzieła sztuki, książki - i uzyskaną kwotę (ponad 400 mln. zł) przekazał na kapitał założycielski powołanej przez siebie Edukacyjnej Fundacji im. Profesora Romana Czerneckiego EFC. Upamiętnił w ten sposób swojego ojca, pedagoga i wychowawcy młodzieży.

            Andrzej Czernecki zmarł 18 maja 2012 r. w wieku 72 lat. Dziś jego fundacja ma  160 podopiecznych i ciągle prowadzi rekrutację młodych talentów. Koszty utrzymania pokrywają w całości odsetki od kapitału założycielskiego.
            Działalność fundacji otwieramy drzwi do najlepszych szkół w Polsce i za granicą. Opłaca internat, podręczniki, organizuje korepetycje, kursy językowe, zapewnia wsparcie psychologów. Jednym słowem - wszystko, aby zdolna młodzież mogła wyrwać się z kręgu biedy i rozpocząć naukę w wymarzonej szkole albo na studiach.   
           







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz