Powered By Blogger

piątek, 6 grudnia 2013

Piękno, wielkość, kicz i śmieszność

               Architekt, jak prawdziwy artysta, czasem puszcza „wodza fantazji”. Konstrukcje na całym świecie zadziwiają i pięknem, i niecodziennością. W Polsce również spotkać można dosłownie „domy postawione na głowie”, czy jakieś odjazdowe, zrealizowane koncepcje. Jasne, że o lusterkowych i zdobionych odłamkami porcelany fasadach, nie ma co wspominać.
              To tylko niektóre z odlotowych koncepcji. 
Krzywy domek - Sopot
               Budowa budynku rozpoczęła się w styczniu 2003 r.,a w grudniu był już gotowy. Inspitacją dla architektów były rysunki Jana Marcina Szancera (artysta i ilustrator książek dziecko) i prace Pera Dahlberga (szwedzki malarz mieszkający w Sopocie).
Basket Building (Ohio, Stany Zjednoczone)
            Budynek ma kształt kosza piknikowego i znajduje się Newark. Jest siedzibą urzędu Longaberger Basket Company. To zrealizowana wizja założyciela firmy, Dave'a Longabergera, a postawiono go w 1997 r. Budowa trwała dwa lata, koszt – bagatela! - 30 milionów dolarów. 
Biblioteka Publiczna w Kansas City (Missouri, Stany Zjednoczone)
               Fasadą oryginalnego budynku z 1873 r., są grzbiety książek wybranych przez mieszkańców miasta, jako „reprezentatywne” i „najlepsze”. Projekt biblioteki publicznej w Kansas City przygotowała firma Dimensional Innovations. Grzbiety książek wykonane są z folii poliestrowej, a mierzą 25 x 9 m. Wśród eksponowanych tytułów są m.in. „Przygody Hucka Finna” Marka Twaina, „Władca Pierścieni” Johna Tolkiena, „Romea i Julia” Williama Szekspira czy „Paragraf 22” Josepha Hellera.
             Fasadę budynku wykonano w 2005 r. 
Hang Nga Guesthouse, czyli Crazy House (Szalony Dom, Wietnam)
             Dom w Da Lat jest własnością córki byłego prezydenta Wietnamu, który studiował architekturę w Moskwie. Projekt budynku przypomina ogromne drzewo, zawierające rzeźbione elementy jak: zwierzęta, grzyby, pajęczyny i jaskinie. Architekt Dang Viet Nga przyznał, ze jego inspiracją były prace katalońskiego mistrza Antonio Gaudiego, ale niektórzy dostrzegają również wpływy Salvatore Dali i Walta Disneya . Od momentu otwarcia w 1990 roku, budynek zyskał uznanie dla swojej unikalnej architektury i jest wymieniany w wielu przewodnikach jako jeden z najbardziej :dziwacznych” budynków na świecie.
            Obecnie mieści się w nim pensjonat, cena za nocleg 30 – 70 dolarów od osoby. 
Fuji budynek telewizji (Tokio, Japonia)
             Futurystyczny budynek zaprojektował Kenzo Tange. Przeprowadzka do nowego miejsca nastąpiła 10 marca 1997 r. Poprzednio siedziba TV Fuji znajdowała się w Shinjuku (również część Tokio).

 
Nord LB budynek (Hanower, Niemcy)
            Niemiecki Landesbank to jeden z największych komercyjnych banków. Główna siedziba znajduje się w Hanowerze , ale ma oddziały w Brunszwiku i Magdeburgu .Projekt architektoniczny budynku został opracowany z uwzględnieniem ekologii, ograniczono głównie emisję dwutlenku węgla.
             Oficjalne udostępnienie siedziby banku nastąpiło w 2002 r. Znajdują się w nim również restauracja i galeria sztuki. 









Pickle Barrel House (Grand Marais, Michigan, Stany Zjednoczone)
             Dwupiętrowy budynek przypomina dwie beczki. W wolnym tłumaczeniu nazwa brzmi „Marynata”. W większej beczce na parterze jest salon, a na piętrze sypialnia. Mniejsza beczka służy jako kuchnia, a obie są połączone spiżarnią. Na zewnątrz zaprojektowano ogród.
            Dom został przeniesiony do centrum Grand Marais w 1936 r. z lasu w pobliżu jeziora. W 2003 roku Towarzystwo Historyczne Grand Marais nabyło nieruchomość i podjęło projekt przywrócenia struktury do pierwotnego stanu. W dniu 3 lipca 2005 r., kosztem 125 tys. dolarów, budynek udostępniono zwiedzającym. Pierwotnie (na jeziorem) mieszkał w nim William Donahey - pisarz, ilustrator i karykaturzysta. 

 
Drewniany „Gangster Dom” (Archangielsk, Rosja)
             Jest to najwyższy drewniany budynek na świecie. Postawił go gangster i milioner Nikolai Sutyagin. Budowę rozpoczęto w 1992 r., a trwała 15 lat.
            Wooden Gangster House liczy 13 pięter (połowa wysokości Big Bena). Aktualnie miejsce jest atrakcją, zwiedzaną przez miliony turystów.












 

Świątynia bahaistyczna aka Lotus Temple (Delhi, Indie)
             To największa świątynia bahaistyczna w Indiach. Zlokalizowana jest południowej części śródmieścia Delhi. Została zbudowana w latach 1980 – 1986 według projektu zamieszkałego w Kanadzie architekta irańskiego pochodzenia, Fariborz Sahby. Od momentu otwarcia „Świątynię Lotosu” odwiedziło przez ponad 50 milionów osób.
Muzeum Guggenheima (Bilbao, Hiszpania)
              Budynek muzeum sztuki współczesnej zaprojektował Franka O. Gehry. Przestrzeń ekspozycyjna obejmuje ok. 11 000 m². Muzeum otwarto 19 października 1997 r. Wydarzenie to wywarło olbrzymi wpływ na rozwój miasta. W ciągu dwóch pierwszych lat istnienia, muzeum odwiedziło ponad 2,6 mln osób, z czego 80% specjalnie przyjechało do miasta lub przedłużyło swój pobyt właśnie w tym celu. Muzeum umożliwiło pracę ok. 9000 osobom.
             Te architektoniczne koncepcje potwierdzają powiedzenie Napoleona – od wielkości do śmieszności jest tylko jeden krok. Ocena piękna i wielkości zawsze jest i będzie subiektywna, a ponoć o gustach się nie dyskutuje.



1 komentarz:

  1. Powiedzenie Napoleona – od wielkości do śmieszności jest tylko jeden krok. - Nie dziwi mnie, bo był z tych niewysokich. Ale z drugiej strony - dziwi, bo jego wielkość ( czyt. megalomania ) osiągała takie rozmiary, że często ocierała się o śmieszność. Czyli można powiedzieć, że w jego powiedzeniu jest dużo prawdy!

    OdpowiedzUsuń