Powered By Blogger

niedziela, 18 listopada 2012

Wampiry są na świecie! Żyją w Peru!



Wampir utrzymujący się przy „życiu” przez picie ludzkiej krwi jest motywem starym jak świat!
Według słowiańskich wierzeń, wampir (zwany także wąpierz, upiór, upir, martwiec, wiesczy, wupi, wuki – powstawał z niepogrzebanych (niespalonych) zwłok.
Zmarły mógł się przeistoczyć w wampira (wąpierza, upiora) z różnych przyczyn. Stawali się wampirami ludzie, których za życia ktoś przeklął,  ci których zwłoki sprofanowano, zmarli, nad którymi przeskoczyło zwierzę, samobójcy i wiedźmy.
W niektórych regionach wierzono także, iż potencjalnymi wąpierzami są ludzie rudzi, leworęczni, posiadający jedną zrośniętą brew lub wyposażeni w podwójny komplet zębów. Brak stężenia pośmiertnego i rumiana twarz były znakiem, iż zmarły może przeistoczyć się w wąpierza.
Wampiry nie lubią czosnku i cebuli. Wąpierza można też skutecznie odstraszyć wbijając nóż w jego cień. W swym demonicznym wcieleniu są wrażliwe na srebro, które je odstrasza, ale nie unicestwia. Wąpierza można zabić przebijając jego serce drewnianym kołkiem, najlepiej osinowym, albowiem osika w wierzeniach Słowian miała moc odpędzania złych duchów. Podobne moce przypisywano gdzieniegdzie szakłakowi. Inną skuteczną metodą było obcięcie wąpierzowi głowy i ułożenie jej między jego nogami. Dla pewności można było wepchnąć nieboszczykowi w usta główkę czosnku, kawałek żelaza lub cegłę, albo też włożyć do trumny pędy dzikiej róży, głogu czy tarniny. Aby zapobiec przemianie nieboszczyka w wąpierza wkładano do trumny kawał żelaza, układano również zwłoki twarzą do dołu.
Słowiański wąpierz trafił do kultury angielskiej pod nazwą „vampyre”, spopularyzowaną przez powieść Brama Stokera „Racula” z 1897 r. Jeszcze wcześniej wampir pojawił się w powieści „Giaur” George’a Byrona z 1813 r. i „The Vampyre” Johna Williama Polidoriego z 1819 r. 
Demoniczne wampiry mogą przybierać też postać nietoperzy i innych zwierząt. I jak się okazało… Nietoperze wampiry żyją w Peru!

Piją krew tylko ze zwierząt hodowlanych, przyczyna tego jest nieznana. W ciągu roku stado liczące 100 (dorosłych) nietoperzy wampirów potrafi wypić krew z 25 (także dorosłych) krów.
Często zaatakowane zwierzę nie dostrzega nawet nietoperza, ponieważ w ślinie napastnika znajdują się substancje znieczulające.
Nietoperze te czasem atakują ludzi. Są groźnym roznosicielem różnych infekcji, a nawet wścieklizny. Mieszkańcy Peru masowo szczepią się przeciwko tej odmianie wścieklizny, gdyż jest ona śmiertelna dla człowieka. W tym roku zaatakowanych zostało ponad 3,5 tys. osób.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz