Powered By Blogger

niedziela, 20 stycznia 2013

W poszukiwaniu grobu księżnej Daisy



Pierwszego dnia zimowych wywczasów odwiedziłem zamek Książ. Dojazd z Wałbrzycha, zupełnie bez kłopotu miejską „ósemką”, dosłownie pod bramę. Kupę kasy musiałem wydać, bo aż 1,30 zł.
Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce, po Malborku i Wawelu. Pierwsza wzmianka o tej budowli pojawia się w latach 1288 – 1292 jako o  zamku Fürstenstein. Postawił go jako jedną z wielu obronnych warowni książę świdnicko- jaworski Bolko Surowy.
W 1509 r. Johann von Haugwitz przekazał zamek i sąsiadujące z nim dobra Konradowi I von Hochberg i w rękach tej rodziny majątek pozostaje aż do jego konfiskaty przez nazistów w 1941 r. 
Zamek jest pięknie zadbamy, przetłacza swoją wielkością. W czasach świetności ogrzewało go ponad 200 kominków, teraz pozostało około 60. Rodzina Hochberg wydawała bale i obiady na kilkaset osób, zatrudniano ponad 1000 posługaczy, służących, kucharzy, kamerdynerów itp.
Legendą otoczona jest ostania właścicielka zamku Książ - Maria Teresa Corwallis West- księżniczka Daisy. Słynęła z piękności i bajecznego bogactwa. Po zajęciu Książa przez hitlerowców, została wykwaterowana i do śmierci w 1943 r. mieszkała w willi parkowej zamku w Wałbrzychu. Została pochowana w rodzinnym mauzoleum, ale trumnę wykradziono i gdzie spoczywa, nie wiadomo do dzisiaj.
Co ciekawe, synowie Daisy i Jana Henryka XV Hochberga walczyli przeciw Hitlerowi: Jan Henryk XVII w armii brytyjskiej, Aleksander w wojsku polskim.
Zamek Książ wielokrotnie służył filmowcom plenerami i wnętrzami. Tutaj kręcono m.in. „Trędowatą” i „Hrabinę Cosel”.
Zwiedzając zamek warto kupić bilet full wypas z przewodnikiem. Kosztuje 27 zł (ulgowy 20 zł) i obejmuje również tarasy oraz palmiarnię w Wałbrzychu Szczawienko.  
Pięknie tam! Po prostu pięknie! Czasem miałem wrażenie jakiegoś surrealizmu, nie chciało mi się wierzyć, że tak ongiś mieszkali ludzie. Wybrani, ale mieszkali.
Więcej fotek obejrzeć można na portalu Ateliora:
http://6067.ateliora.com/pl/browser/index/album_id/13935





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz