Powered By Blogger

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Czosnek, czosnek, cebula, miód i cytryna



             Grypa szaleje nie tylko w Naprawie. Warto pamiętać, ze grypa jest chorobą wirusową i nie można jej wyleczyć antybiotykami. Leczy się jedynie  objawy – ból gardła, zbija gorączkę, łagodzi dolegliwości mięśniowo-kostne, udrażnia nos.
            Kolejki w przychodnich zniechęcają, czasem można walczyć domowymi sposobami. Podstawą domowej apteki powinien być czosnek, jako główny składnik wszelkiego rodzaju wywarów, syropów i naparów. Czosnek ma bowiem silne działanie antybakteryjne, łagodzi katar i kaszel.
Syrop z czosnku
            Należy zmiażdżyć kilka ząbków, do powstałej masy wcisnąć sok z dwóch cytryn, całość zalać niewielką ilością przegotowanej, schłodzonej wody. Miksturę trzeba przełożyć do ciemnego słoiczka i odstawić na kilka dni. Potem odcedzić. Syrop najlepiej pić trzy razy dziennie.



Mleko z miodem i czosnkiem
            Jest to prawdziwie wybuchowa mieszkanka mleka, masła, czosnku i miodu. Do szklanki ciepłego mleka trzeba dodać łyżkę masła i łyżkę miodu, całość doprawić dwoma ząbkami rozgniecionego czosnku. Mikstura nawilża i natłuszcza błony śluzowe gardła oraz działa dezynfekująco.
            Dla twardzieli polecana jest kanapka z czosnkiem. Sam chuch zabija wszelkie zarazki!

 






Syrop cebulowo-czosnkowy
            Posiekaną główkę czosnku i pokrojone na krążki dwie duże cebule, układa się w miseczce na przemian warstwami. Zalewa to się miodem (około 5 łyżek) oraz sokiem z 2-3 cytryn. Około doby musi to się macerować, potem miksturę trzeba odcedzić i pić trzy razy dziennie. Uwaga! Syrop należy przechowywać w lodówce.
            Można też przyrządzić syrop z samej cebuli. Pokrojoną w plastry zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem. Po kilku godzinach można już pić 3 – 5 razy dziennie.  
  
Okłady z liści kapusty

            Kilka liści świeżej kapusty trzeba zanurzyć na chwilę w przegotowanej gorącej wodzie. Po wyjęciu delikatnie rozbijamy tłuczkiem do mięsa. Ciepłą papkę przykłada się na szyję i owija szalikiem. Okład stosuje się przez kilka minut i wymienia. Prozdrowotnie zadziała ciepło, jak również zawarte w liściach kapusty związki siarki oraz sól potasowa, które powstrzymują rozwój stanu zapalnego.
 Syrop z czerwonych buraków
            Dużego buraka ćwikłowego po obraniu kroi się w kostkę i zasypuje 4 łyżkami cukru. Miksturę odstawić trzeba na jeden dzień, a następnie pić dwa razy dziennie.
Herbata z prądem
            Górale nią leczą wszystko! Jest to ponoć najlepszy sposób na wczesne stadium choroby. Do posłodzonej, nie za gorącej herbaty, należy wlać ok. 50 g spirytusu, ale proporcje zależą od upodobań. Najlepiej pić przed snem.
            Można też wypić klasycznego groga. Rum lub inny silny trunek, rozcieńczyć trzeba gorącą wodą. Dodać można sok z cytrusów, cynamon lub cukier dla poprawy smaku.
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz