Powered By Blogger

czwartek, 1 sierpnia 2013

Szmal, kasa, pieniądze, banknoty

            Nie wszystkie banknoty zaprojektowane przez NBP weszły do oficjalnego obiegu. Powody były różne – słabe zabezpieczenia, zmiana koncepcji czy denominacja. Narodowy Bank Polski z okazji 50-lecia współpracy z projektantem banknotów Andrzejem Heidrichem, pokazał je na specjalnej wystawie.
             Rewers banknotu o nominale 5 000 000 złotych, przedstawiającego Józefa Piłsudskiego i Order Virtuti Militari. Nie tyrafił do obiegu ze względu na denominację w 1995 r. 
               Projekt banknotu o nominale 500 złotych. Mężczyzna w krakowskim stroju ludowym - Panorama Krakowa. Seria z wizerunkami miast została zamówiona przez NBP w 1960 r., ale nie weszła nigdy do obiegu. Po poprawkach i konsultacjach zrezygnowano z miast i zdecydowano się na wielkich Polaków. 
             Następna „pięćsetka” - Ignacy Jan Paderewski. Seria ludzi polityki, którzy zapisali się w historii Polski, została zaprojektowana równolegle z serią wybitnych polskich pisarzy w związku z denominacją planowaną przez NBP na lata 90. Projekty nie zostały skierowane do produkcji. Obawiano się, że mogą być zbyt podobne do banknotów, które miano wycofać z obiegu. 
             Niezrealizowany projekt banknotu o nominale 50 złotych - Karol Świerczewski „bez czapki”. Toż to prawie pornografia! Do obiegu wszedł projekt „w czapce'”. Seria „Wielcy Polacy” weszła do obiegu 1 stycznia 1975 r. 
             W serii przedstawiających królów Polski, która weszła do obiegu w 1995 roku, na banknocie 50-złotowym miała się pojawić Barbara Radziwiłłówna. Ostatecznie zdecydowano jednak, że przedstawiony zostanie na nim król Kazimierz Wielki.

4 komentarze:

  1. " W serii przedstawiających królów Polski, która weszła do obiegu w 1995 roku, na banknocie 50-złotowym miała się pojawić Barbara Radziwiłłówna. Ostatecznie zdecydowano jednak, że przedstawiony zostanie na nim król Kazimierz Wielki." - No pewnie! Szowiniści tak chyba zdecydowali, bo w NBP i mennicy pracowali tylko faceci. Nie rozumiem, dlaczego nie miałaby się pojawić seria banknotów, która by przedstawiała - sławne i zasłużone polskie kobiety. Jak do tej pory, taki zaszczyt, spotkał Emilie Plater aż 4 razy - dobre i to!

    OdpowiedzUsuń
  2. Patryk Markowski18 sierpnia 2018 21:35

    Szkoda, ze niektóre z tych banknotów nie weszły do obiegu bo naprawdę mi się podobają. Szczególnie ten pierwszy o nominale pięciu milionów złotych. Nie dość że jest najbardziej kolorystyczny to bardzo rzuca się w oczy. Jestem czytelnikiem bloga http://www.skarbnicanarodowa.net.pl i zawsze staram się być na bieżąco z nowościami w kwestii numizmatyki zbierania monet.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń