Powered By Blogger

czwartek, 22 sierpnia 2013

Ile płacę? Trzy „reksie”!

               Mennica Polska wyemitowała niezwykłą serię monet kolekcjonerskich „Bohaterowie kreskówek”, dedykowaną najbardziej rozpoznawalnym postaciom z kreskówek na całym świecie. Bohaterami monet są „Miś Uszatek”, Wilk i zając” (Nu, pogodi!), „Bolek i Lolek” a ostatnio również „Reksio”.
              Monety są prawnym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii. Zostały wybite na srebrnych krążkach monetarnych próby 925, w niskim nakładzie – do 6000 sztuk. Wizerunki legendarnych postaci bajkowych przedstawiono za pomocą technologii tampodruku. 
 
Miś Uszatek – nominał 1 dolar
             Jest to pierwsza moneta z serii „Bohaterowie kreskówek”. Wyemitowana została w 2010 r., a przedstawia słynnego misia, stworzonego w 1975 r. przez Studio Semafor. Miś Uszatek i jego przyjaciele zostali uwiecznieni za pomocą oryginalnego designu.









Bolek i Lolek – nominał 1 dolar
             W centralnej części monety przedstawieni za pomocą Bolek i Lolek w strojach kowbojskich, jadący na koniu. Scena prezentuje jedną z przygód chłopców na dzikim Zachodzie. Na drugim planie, po prawej stronie, inne ujęcie głównych bohaterów, gdzie rzucają lassem. W tle, kaktusy i skały, a na szczycie skały widać bandytę, którego ścigają chłopcy. 






 
Wilk i Zając – nominał 1 dolar
             W centralnej części monety umieszczony jest wizerunek Wilka i Zająca, w tle taśma filmowa, a na niej poszczególne kadry z kreskówki. U góry napis: НУ, ПОГОДИ!









 
Reksio – nominał 1 dolar
               W centralnej części monety umieszczony jest wizerunek Reksia trzymającego w ręku trzy baloniki oraz wizerunki jego przyjaciół koguta i kota. W tle, łąka. U dołu, kolorowe kwiaty polne. U góry, półokrągły napis: REKSIO. Jest też stylizowany wizerunek taśmy filmowej. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi widnieje napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 Dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island oraz rok emisji monety 2011. Jest to, jak na razie, ostatnia moneta serii.


3 komentarze:

  1. Pomysł - taki sobie. Chyba, że tylko dla maluchów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dla mnie taka forma wypuszczenia monet okolicznościowych http://www.skarbnicakrajowa.pl/monety-kolekcjonerskie potrafi wnieść troszkę lekkości ducha w numizmatykę. Oczywiście nie za często, ale jak dla mnie pomysł wygląda na bardzo fajny i gratuluję pomysłowości. Zresztą bohaterowie bajek doskonale nadają się do tego, aby umieścić ich na monetach okolicznościowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo śmieszne są takie monety ale faktycznie były one również swego czasu emitowane. Niestety ja ich nie mam u siebie w klaserach, jednak jeśli nadarzy się okazja to na pewno się o to pokuszę aby się tam znalazły. Chyba, że będą jakieś inne złote monety https://www.skarbnicanarodowa.pl/zloto/zlote-monety to na nich przede wszystkim bym się skupiła.

    OdpowiedzUsuń