Powered By Blogger

środa, 5 czerwca 2013

Król street artu - Banksy - nadal w cenie

             Głośny mural Banksy'ego „Slave Labour" (Praca niewolnicza), przedstawiający chłopca szyjącego na maszynie brytyjskie flagi, został sprzedany podczas prywatnej aukcji w Londynie za ponad 750 tys. funtów. Licytacja odbyła się w podziemiach London Film Museum w Covent Garden, a zorganizowała ją firma Sincura Group. 
               Banksy, swoim zwyczajem nie pytając nikogo o zgodę, umieścił mural na ścianie supermarketu Poundland w północnym Londynie, w maju 2012 r. , tuż przed rozpoczęciem obchodów 60-tej rocznicy panowania Elżbiety II. Prawdopodobnie miał być ironiczną krytyką królowej świętującej swój jubileusz.
Chłopiec długo muru nie zdobił, w lutym tego roku został wycięty z tynkiem i…trafił na aukcję w Miami (USA). Nikt nie wie jakim cudem się tam znalazł, kto go ukradł i wywiózł z Anglii. Jego „właścicielami” czują się mieszkańcy londyńskiej dzielnicy, wręcz zarządali zwrotu muralu. Paradoksem jest fakt, że Scotland Yard odmó1)ił oficlanych działań, bo „nie zgłoszono kradzieży".
W wyniku protestów Brytyjczyków chłopiec namalowany przez króla street artu został wycofany z aukcji.
Banksy to najbardziej tajemniczy artysta świata, kultowy artysta, ale niewiele pewnego o nim można powiedzieć.
Urodził się w 1974 roku niedaleko Bristolu w Wielkiej Brytanii. I to jedyny pewny fakt w jego biografii. Brytyjskie media podają różne personalia: Robert Banks, Robin Gunningham lub Robin Banksy. Artysta używa różnych technik - łączy ze sobą graffiti, szablony, naklejki. Czasem też w najmniej spodziewanych miejscach umieszcza instalacje, łącząc to ze swoistymi happeningami. Jego dzieła mają często wydźwięk alterglobalistyczny, anty konsumpcyjny i pacyfistyczny. Treści te są przekazywane zazwyczaj w sposób żartobliwy, z jajem, pasją i przede wszystkim są rarytasami pomysłu i techniki.
Początkowo Banksy był tylko jednym z wielu anonimowych twórców malujących graffiti na murach Bristolu. Jednak pomysłowość i oryginalność jego prac sprawiła, że dostrzegać zaczęli go krytycy sztuki i media. W rezultacie miał już kilka swoich wystaw w poważnych galeriach na całym świecie, a jego prace (obrazy, projekty murali, instalacje) biją rekordy na aukcjach.
W 2008 roku jego praca „Keeping on Spotless" (Utrzymuj idealny porządek) została sprzedana za prawie 2 mln dol.
W 2010 roku Banksy nakręcił film „Wyjście przez sklep z pamiątkami", który został nominowany do Oscara. Jest to jego żart, odsłaniający, kim „naprawdę” jest Banksy. Oczywiście nie pojawił się na ceremonii, gdyż strzeże swojej tożsamości w sposób niezwykle konsekwentny. Jeśli już się gdzieś pojawi, udzieli wywiadu, to jest dokładnie zamaskowany.
Dziennikarze próbują wytropić, jak wygląda. W 2004 roku „Evening Standard" opublikował rzekome zdjęcie artysty podczas pracy, z podpisem: „Pierwsze zdjęcie Banksy'ego". Jego autentyczność nigdy nie została potwierdzona.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz