Powered By Blogger

piątek, 6 września 2013

Szczęśliwego Nowego Roku 5774!

             Nie, to nie pomyłka! Właśnie rozpoczął się żydowski Nowy Rok - Rosz ha-Szana. Obchodzony jest 1 i 2 dnia miesiąca tiszrej. Według kalendarza gregoriańskiego w tym roku jego początek przypada 5 i 6 września 2013 r. Pierwszy dzień tiszrej nazywa się w Torze i tradycji „dniem trąbienia” lub też „dniem pamiętania”. Dlatego też w Polsce Rosz ha-Szana znany jest jako Święto Trąbek. Święto przypomina o stworzeniu świata i człowieka, przypomina o sądzie bożym. .
             Święto trwa dwa dni, otwiera ono okres dziesięciodniowej pokuty – Jamim Noraim („straszne dni”), trwający do święta Jom Kippur. Punktem kulminacyjnym tego czasu jest Dzień Pojednania - Jom Kipur. Jednak Bóg przebacza grzechy popełnione przeciw bliźnim tylko wtedy, gdy skrzywdzony wybaczy winowajcy. Dlatego każdy musi przed Sądnym Dniem prosić bliźniego o przebaczenie. W tym roku Jom Kipur przypada 21 września.
             W czasie Rosz ha-Szana Żydzi są jakby „rozliczni” ze swoich uczynków. Szatan przedstawia dowody grzechów Izraela, a Bóg otwiera księgi, w których zapisane są wszystkie czyny człowieka, by wydać na niego wyrok. Dlatego składa się napotkanym osobom życzenia: „Abyście byli zapisani na Dobry Rok". 
              Podczas świąt Żydzi odmawiają dodatkowe modlitwy Musaf, dmie się kilkakrotnie w szofar (róg) - stąd nazwa Święto Trąbek. W niektórych środowiskach obchodzony jest obrządek taszlich – symboliczne strząsanie do wody swoich grzechów. 
              Na kolację w Rosz ha-Szana jada się chałę moczoną w miodzie, odmawiając specjalną modlitwę: „Boże - daj słodki rok".  Spożywanie słodkich pokarmów w czasie tego święta ma symbolizować błogosławieństwo i obfitość. Jada się więc plasterki jabłek maczane w miodzie i cymes marchewkowy. 








 
             Podczas uroczystej kolacji podaje się głowę ryby, co ma symbolizować początek roku. Tradycyjnie jada się karpia faszerowanego albo nadziewanego, zupę owocową z kluseczkami albo smażonymi paluszkami, mostek cielęcy albo pieczeń, drób pieczony, świeże owoce i kompot.
Podczas święta nie wolno wykonywać codziennych prac, natomiast synagogi odwiedzają nawet ci wyznawcy judaizmu, którzy na co dzień są dość obojętni religijnie.
            Szana Towa Umetuka! Obyśmy wszyscy byli zapisani na Dobry Rok!




1 komentarz:

  1. To sobie dogadzają! - a w tej flaszeczce, na stole, to raczej nie kompot? Zawsze znajdzie się powód do świętowania.

    OdpowiedzUsuń