Powered By Blogger

czwartek, 24 kwietnia 2014

Pieniądze i zakaźne choroby

             Powszechne jest przekonanie, że banknoty są jednym wielkim siedliskiem brudu, wylęgarnią bakterii.
           Naukowcy z Nowego Jorku przeanalizowali banknoty jednodolarowe i wyszczególnili na nich 3000 rodzajów bakterii. Większość to zarazki powodujące trądzik, chorobę wrzodową, zapalenie płuc, zatrucie pokarmowe i gronkowca. Potwierdzają to lekarze. Pieniądz papierowy jest jednym z najczęściej przekazywanych produktów w skali całego świata. Szacuje się, że cykl życia banknotu jednodolarowego to 21 miesięcy. W tym czasie może on trafić do niezliczonej ilości rąk. 
              Naukowcy nie byli by sobą, gdyby nie odkryli coś wręcz przeciwnego. Mikrobiolodzy z z różnych części świata (Australia, Nigeria, Meksyk, Chiny, Nowa Zelandia, USA (!), Wielka Brytania) przebadali ok. 1300 banknotów. Stwierdzili, że pieniądze w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu ich posiadaczy.
              I bądź tu mądry!



1 komentarz:

  1. Bądź mądrzejszy od naukowców! - taka jest moja dewiza. A, że na rękach, klamkach i w ustach ( czyt. otworze gębowym ) jest najwięcej zarazków, to też mądrzy naukowcy - wymyślili, a teraz zaprzeczają? Przecież, jeżeli na rękach, to i na banknotach. Ile sprzecznych teorii od nich samych wychodzi, to już zliczyć się nie da. Stosuję się, jeżeli chodzi o higienę, do swoich " kryteriów wylęgarni bakterii ", a nie do teorii mikrobiologów. Tak, jak we wszystkim, tak i w tym przypadku, są bardziej i mniej wrażliwi na brud. Ja należę do nadwrażliwych, a Ty do niewrażliwych. I taka jest między nami - przepaść " mikrobiologiczna ".

    " Stwierdzili, że pieniądze w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu ich posiadaczy." Powiem więcej, że dzięki nim, możemy o to zdrowie zadbać. A bez nich ani rusz, nie tylko w kwestii zdrowia.

    OdpowiedzUsuń